Jak kupować nawigację.


Jak kupować GPS.
Pomimo, że prowadzimy serwis to niemal codziennie klienci oczekują od nas porad w zakresie kupna nawigacji.

Postanowiliśmy zebrać to co ciągle powtarzamy w jednym miejscu.

1. Wielkość ekranu – nie zawsze większe znaczy lepsze. W małym samochodzie 7cali zasłoni pół szyby i zamiast pomagać będzie przeszkadzać. Optymalne rozwiązanie to 4.3-5 cali.

2. Mapy. Przemyśl gdzie będziesz jeździł. Jeśli po Polsce to nie ma sensu wydawanie pieniędzy na nawigację z mapą Europy w myśl zasady „może kiedyś się przyda” albo „sąsiad ma całą Europę”. Jak sąsiad kupi krokodyla zamiast psa to niekoniecznie dokonasz takiego samego zakupu.

3. Aktualizacje. Bardzo istotna kwestia mająca wpływ na całkowity kosz eksploatacji. Lepiej dołożyć do nawigacji, która ma aktualne mapy i możliwość aktualizacji choćby przez jakiś czas w cenie zakupu. Niektóre programy mają możliwość podniesienia za dopłatą wersji z samej Polski na całą Europę. To również warto brać pod uwagę jeśli musimy kupić nawigację np. zimą, ale latem planujemy zagraniczny wyjazd - w ten sposób rozkładamy sobie zakup „na raty”.

4. Firma. Wbrew pozorom istotne. Ktoś powie, że na taniej nawigacji dojedzie tak samo, lub jak tania się zepsuje to kupi drugą – wątpię aby w okresie gwarancji ktoś biegł kupić nowy sprzęt. Istotny jest serwis. Odradzamy kupowanie nawigacji firm o których wiadomo, że w czasie gwarancji kontakt z serwisem jest delikatnie mówiąc „utrudniony”. Na forach można poczytać opinie o serwisach. Warto kupić sprzęt firm oferujących w okresie gwarancji usługę door-to-door. Istotne jest aby serwis był w Polsce. Niestety jedna z wiodących firm na rynku GPS jedyny serwis gwarancyjny ma w …. Rumunii.

5. Cena. Ta wynika z tego co napisano wcześnie. Kupując na aukcjach internetowych należy być czujnym. Trafiają się „okazje” gdzie nawigację supermarketową można kupić z mapą Europy w cenie w jakiej w markecie jest sama mapa Polski. Pierwsze o co należy spytać sprzedawcę to licencja. Niemożliwym jest sprzedawanie nowej nawigacji z oprogramowaniem wartym 400 zł za 200 zł + urządzenie gratis.


Inne poradniki naszego autorstwa