Jak oszczędzać prąd


Koszty energii elektrycznej stale rosną, zredukowanie zużycia pozwoli wprowadzić oszczędności i zrekompensować stale rosnącą cenę za kWh.
W kilku krokach przedstawimy jak oszczędzić do kilkuset złotych rocznie

- Urządzenia chłodzące ( lodówka, zamrażalka ) to około 20% zużycia prądu. Warto przy zakupie nowego sprzętu brać pod uwagę tylko urządzenia klasy A. Jeśli obecnie występują jako oddzielne to urządzenia to zapewne taniej wyjdzie kupić jedno urządzenie o większym gabarycie.

- Regularne rozmarzanie lodówki i zamrażalki również ma wpływ na zużycie energii.

- Nie ma sensu ustawianie temperatury lodówki na temperaturę niższą niż 7 stopni Celsjusza.

- Rozmieszczenie urządzeń również ma wpływ na ich prądożerność. Lodówka stojąca obok kuchenki, grzejnika czy zmywarki będzie pobierała więcej prądu.

- Pralka podobnie jak lodówka to około 20% rachunku za prąd. Warto korzystać z funkcji pół wsadu lub tak planować pranie aby bęben był pełny.

- Ta sama zasada dotyczy zmywarki. Po włożeniu dużych talerzy czy półmisków pomimo wypełnienia wózków zmywarka nie jest wypełniona maksymalnie.

- Zainwestuj kilkadziesiąt złotych w listwy z wyłącznikiem. Zestaw: TV + kino domowe + dekoder to kilkadziesiąt watów w stanie czuwania. Wyłączanie tego na czas snu lub nieobecności w domu to oszczędność 100 -150 zł w skali roku. Im więcej sprzętu wyłączysz tym większe będziesz miał oszczędności.

- Jeśli nie potrzebujesz mocnego komputera do gier lub obróbki filmów to przemyśl zmianę na laptopa – jego eksploatacja jest 4x tańsza!

- Wymiana tradycyjnych żarówek na energooszczędne również przynosi korzyści. Należy jednak zwracać uwagę na barwę światła. Warto również kupować żarówki markowych producentów – mamy wtedy pewność że koszt takiej żarówki będzie przekładał się na jej żywotność.

- Gotuj tyle wody w czajniku elektrycznym ile potrzebujesz. Gotowanie pół litra więcje to już zużcie prądu ok. 30% większe


Inne poradniki naszego autorstwa