Dobór programu antywirusowego


Wybierając program antywirusowy trzeba brać pod uwagę kilka aspektów:
1. cena
2. cena aktualizacji
3. rodzaj licencji
4. obciążenie systemu
5. intuicyjność programu
Pierwsze 3 punkty dotyczy głównie firm gdyż dla nich nie ma darmowego sprawnie działającego programu antywirusowego, ale możemy poteoretyzować przy użytkowniku domowym.

Najważniejsze to to jaki w cenie mamy uwzględniony okres darmowej aktualizacji bazy wirusów. Najczęściej jest to okres od 3 do 24 miesięcy.
Kolejna sprawa to koszt aktualizacji na kolejny okres, ten parametr głównie powinien mieć znaczenie gdyż na jego podstawie można określić jakie koszty będziemy realnie ponosić.
Często jest tak, że pierwsza licencja na krótki okres jest tańsza ale kontynuacja na pełny rok wychodzi drożej niż konkurencja. Warto policzyć całkowity koszt licencji na przełomie np. 3 lat.

Rodzaj licencji. Kupując licencję do domu nie musimy szczególnie wczytywać się w zapisane w niej zasady. Inaczej gdy kupujemy licencje do firmy. Często program darmowy jest taki tylko do użytkownika domowego oraz w umowie licencyjnej zawarta jest informacja że aby używać programu w firmie należy wykupić licencję.

Co do obciążenia systemu to niestety trzeba sprawdzić samodzielnie opierając się ewentualnie na informacjach z internetu.
Większość programów ma wersje testowe więc z testowaniem nie ma problemu.
Najważniejsze to to aby pamiętać że jednocześnie na komputerze powinien być tylko jeden program antywirusowy – w tym przypadku więcej nie znaczy lepiej.

Jako, że sporo programów ma menu w wersji angielskiej to podczas testowania warto posprawdzać jak działają różne funkcje i na ile potrafimy się w nich połapać.

Na koniec nasze subiektywne opinie:
jeśli program płatny to NOD32 lub Kaspersky jeśli program darmowy to avira odradzamy używanie avast – więcej z nim problemów niż ewentualnego pożytku

Powyższe to tylko na prywatne zdanie, które popieramy doświadczeniem z komputerami jakie sami użytkujemy i jakie przychodzi nam naprawaić.


Inne poradniki naszego autorstwa