Aparat szybko zużywa baterie


Często do serwisu przychodzą ludzie z aparatami oraz kompletem nowych baterii i chcą oddać aparat do naprawy, bo pomimo nowych baterii aparat nie działa.
Najczęściej kończy się na szybkim pouczeniem co do jakości kupionych baterii.

Jeśli twój aparat szybko rozładowuje baterie należy sprawdzić czy w menu znajduje się opcja zmiany rodzaju ogniw zasilających.
Wiele aparatów posiada funkcję zarządzania energią polegającą na wyborze pomiędzy: bateriami i akumulatorkami.

Różnica między jest taka, że bateria ma napięcie 1.5V a akumulatorek 1.2V. Choć wydaje się to niewiele to dla aparatu to dużo, zwłaszcza jeśli zasilanie opiera się na 4 ogniwach – w takim wypadku różnica to już 1.2V czyli jedno ogniwo!

Kolejna sprawa to jakość baterii. Najtańsze baterie nie mają szans robić dużo zdjęć. Tanie baterie mają niską wydajność prądową, a aparaty zwłaszcza przy robieniu zdjęć z lampą mają duże zapotrzebowanie na prąd.

Do aparatów cyfrowych zarówno tych tanich jak i droższych zalecamy kupować baterie alkaiczne sprawdzonych producentów przeznaczone do aparatów. Są one droższe, ale wytrzymują więcej niż 20-50 zdjęć.

Używających akumulatorków musimy zmartwić - one nie są wieczne.Najczęsciej po około dwóch latach kwalifikują się do wymiany. Jeśli akumulatorki, które wcześniej działały zaczęły "padać" po krótkim czasie to czas na zakup nowych akumulatorków.

Baterii i akumulatorków, które nie dają sobie rady w aparacie można używać w innych urządzeniach,np. piloty, myszki i klawiatury bezprzewodowe czy zegarki - te urządzenia mają mniejsze zapotrzebowanie na energię.

Inne poradniki naszego autorstwa